Незважаючи на те, що можна запобігати і лікувати багато серцево-судинних захворювань, щорічно від них помирає близько 17 мільйонів чоловік. Значна кількість цих смертей пов'язана з палінням цигарок, що збільшує ризик смерті від ішемічної хвороби серця і цереброваскулярних захворювань в 2-3 рази. Ризики також зростають з віком і є більшми у чоловіків, ніж у жінок.

У курців загроза серцевих захворювань знижується на 50% у осіб, які кидають палити, а ризик захворювань серцево-судинної системи, в тому числі гострого інфаркту міокарда, інсульту та захворювань периферичних судин також поступово знижується і досягає стабільного, більш низького рівня протягом перших двох років після відмови від паління.

Існують і інші фактори, котрі можуть спричинити захворювання серцево-судинної системи. Під час підвищених розумових або фізичних навантажень, в стресових ситуаціях, при підвищеному артеріальному тиску, при ожирінні та діабеті ризик розвитку захворювання може зростати. Тим не менш, деякі фактори можна контролювати, і якщо ви знаходитесь в групі ризику, слід особливо подбати про здоров'я серцево-судинної системи.

Список факторів ризику

фактори, на які ми не впливаємо, але які зобов'язують нас особливо піклуватись про серце:

  • чоловіча стать
  • похилий вік
  • сімейна схильність до серцевих хвороб

фактори, які можна ефективно обмежити:

  • надмірна вага (особливо черевне ожиріння)
  • артеріальна гіпертензія
  • високий рівень холестерину
  • діабет 2 типу
  • паління
  • відсутність регулярних фізичних навантажень
  • зловживання алкоголем

Поради як можна запобігти серцево-судинним захворюванням

Ходьба, плавання, їзда на велосипеді
Варто проконсультуватися з лікарем щодо того, який вид рухової активності найбільше вам підходить. Важлива не інтенсивність, а постійність вправ. Регулярна, не менше 15 хвилин рухова активність значно підвищує ефективність роботи серця і захищає його від хвороб.

Здатність справлятися зі стресом і розслаблятися
Спокійне і раціональне ставлення до вимог професійного життя і особистих проблем. У знятті стресу допомагає планування професійних і повсякденних обов'язків та виділення часу на відпочинок (в залежності від інтересів, наприклад, заняття йогою, класична музика, живопис, сад, сауна тощо).

Відмова від паління
Через 2 роки після відмови від паління ризик розвитку серцево-судинних захворювань знижується до рівня, типового для людини, яка ніколи не була курцем.

Споживання знежирених і багатих вітамінами продуктів
Харчування, багате рослинними продуктами, безумовно корисніше, ніж те, в якому переважає велика кількість м'яса. Якщо ми не хочемо відмовлятися від м'яса, слід обмежити його і додатково вибирати тільки найбільш здорові його види, такі як риба або птиця.

Обмеження споживання солі і цукру
Звичайна сіль (хлорид натрію) може бути частково замінена калійною сіллю (хлорид калію). Це дозволяє знизити ризик гіпертонії. Люди, у яких гіпертонія є спадковою ознакою, повинні ще з молодості проходити регулярні обстеження. Решта людей такі обстеження повинні проводити щонайменше 2 рази на рік за призначенням лікаря.

Олії, багаті омега-3
У раціоні рекомендується вживати рапсову або лляну олію (котра містить значну кількість омега-3) та риб’ячий жир морської риби.

Обмеження споживання алкоголю.