під таким гаслом проходитиме в 2017 році Всесвітній день боротьби з діабетом, захворюванням, яке нині діагностується у дедалі більшої кількості людей. За даними Всесвітньої Оганізації Охорони Здоров'я (ВООЗ), вже 422 млн. людей у всьому світі страждають на діабет, у тому числі близько 200 млн. жінок. У Польщі діабетом типу 2 хворіє вже біля 2,7 млн. осіб, і з кожним роком ця цифра буде збільшуватися.
Цукровий діабет – метаболічне захворювання
Діабет - це метаболічне захворювання, що характеризується гіперглікемією, тобто високим рівнем глюкози в крові. Це викликано розладом або повною відсутністю гормону інсуліну, який виділяють клітини підшлункової залози. Інсулін необхідний для правильного розщеплення вуглеводів, жирів та білків.
Діабет ділиться на:
- інсулінозалежний тип І, який проявляється в підлітковому віці,
- інсуліннезалежний тип II, який зустрічається у дорослих.
Довготривалий високий рівень цукру в крові може призвести до серйозного ураження органів. Відсутність лікування або погане лікування може спричинити ниркову недостатність (діабетична нефропатія), пошкодження сітківки ока (діабетична ретинопатія), що призведе навіть до втрати зору і пошкодження нервів (невропатія). Ускладненням діабету також є ішемічна хвороба серця, ішемія нижніх кінцівок і головного мозку.
Діабет - тривожне соціальне явище
Нині на діабет страждають понад 270 мільйонів людей у всьому світі, в тому числі понад 2,5 мільйони у Польщі, і, на жаль, кількість тих, хто страждає на це захворювання продовжує зростати, особливо в країнах, що розвиваються. З цієї ж причини Організація Об'єднаних Націй назвала діабет епідемією XXI століття.
У 95% випадків діагностується цукровий діабет II типу, виникнення якого обумовлене факторами ризику, пов'язаними з нездоровим способом життя, такими як: неправильне харчування, ожиріння, відсутність фізичної активності, паління.
У зв'язку з цим зазначається необхідність проявити ініціативу, спрямовану на гальмування такого різкого і тривожного росту захворюваності. Найважливішими діями вважаються:
- профілактичні заходи для зниження ризику захворювання,
- профілактика, що дає можливість раннього діагностування і ефективного лікування
День боротьби з діабетом як форма профілактики
Всесвітній день боротьби з діабетом був заснований в 1991 році рішенням Міжнародної федерації діабету (International Diabetes Federation - IDF) і Всесвітньої організації охорони здоров'я (World Health Organization - WHO). Він припадає на 14 листопада, причому ця дата не випадкова. Цього дня у 1891 році народився Фредерік Бантінг, котрий першим застосував інсулінотерапію, яка є формою лікування діабету. Його дослідження допомогли відкрити інсулін у 1922 році.
Всесвітній день боротьби з діабетом – це насправді кампанія, яка триває цілий рік і розпочинається із заходів, організованих 14 листопада. ЇЇ метою є, насамперед, підвищення обізнаності про захворювання та ризики, які воно несе. Проводяться освітні заходи щодо причин розвитку діабету, його симптомів, лікування і, насамперед, профілактики.
Наразі в кампанії беруть участь понад 200 організацій-членів Міжнародної федерації діабету (IDF), понад 160 держав і 350 мільйонів чоловік. У заході беруть участь лікарі та медичні працівники, дієтологи, діабетики, а також усі, хто бажає взяти участь в кампанії.
Щороку організації-члени Міжнародної федерації діабету (IDF), які організовують захід, обирають одну проблему, яка стане темою Всесвітнього дня боротьби з діабетом.
У 2017 році заходи були присвячені ідеї покращення доступу до ліків від діабету та методів лікування для всіх жінок, котрі страждають на діабет або піддаються ризику виникнення захворювання. Було вжито заходи для розвитку самостійної освіти жінок і полегшення їм доступу до отримання інформації, необхідної для досягнення оптимальних результатів лікування і запобігання розвитку діабету типу 2.