Саме це розташування є джерелом проблем, тому що простата з віком має тенденцію розростатися, що призводить до стискання сечовивідних шляхів і ускладнення сечовипускання. Зазвичай це проявляється малим струменем сечі та необхідністю частіше ходити в туалет, в тому числі вночі.
Це дуже поширена хвороба у чоловіків після 50 років; в 60 років вона зустрічається у половини, а у 80 років вже у 90% чоловіків. Однак, слід підкреслити, що гіперплазія передміхурової залози не означає рак простати і навіть не збільшує ризик цього захворювання. Деякі симптоми схожі (збільшення простати, зростання PSА), але їх причини абсолютно різні.
Найпоширенішими симптомами є: необхідність частіше мочитися, в тому числі вночі, ускладнення початку або закінчення процесу виведення сечі (сечовипускання), переривчастий потік сечі, відчуття невипорожненого сечового міхура, рецидивні інфекції сечового міхура.
Здається, головна причина – це гормональні зміни у зрілих чоловіків, насамперед - зниження рівня тестостерону та підвищення рівня естрогену (так званого жіночого статевого гормону) в крові.
Діагностувати цю хворобу не особливо складно.
Найпростіший метод - це медичний огляд прямої кишки: лікар здатний відчути пальцем в рукавичці розмір простати шляхом легкого натискання на стінки прямої кишки. Іншим методом є дослідження крові на PSА, хоча він часто дає занадто тривожний позитивний результат, незважаючи на відсутність реальної проблеми. Вимірювання рівня PSА - це лише допоміжне обстеження, яке не говорить ні про пухлинний процес, ані про гіперплазію передміхурової залози.
Лікар також може порекомендувати ретельне УЗД простати. Всі ці дослідження важливо повторити при наступному відвідуванні (бажано у того ж лікаря), що дозволить спостерігати за швидкістю змін простати. Досить часто трапляється, що при легкій гіперплазії симптоми виникають тимчасово і не посилюються.
Яке лікування застосувати - буде залежати від віку пацієнта, ступеню тяжкості симптомів і результатів інших аналізів та обстежень, включаючи аналізи крові та сечі. При доброякісній гіперплазії передміхурової залози зазвичай рекомендується лише змінити харчування, вживати допоміжні рослинні препарати і робити прості вправи Кегеля для м'язів. Лише при важких симптомах можна розглядати серйозніші препарати, і за умови їх неефективності – інвазивне (хірургічне) втручання.
Незначні зміни способу життя:
- Не зупиняйте сечовипускання.
- Уникайте кави та алкоголю, особливо після вечері. Намагайтеся не пити за 2 години до сну.
- Пийте рідину меншими порціями протягом всього дня.
- Уникайте ліків від кашлю та антигістамінних препаратів, оскільки вони можуть погіршити симптоми.
- Виконуйте вправи Кегеля, які посилюють роботу сечового міхура.
- Навчіться вправам для зняття стресу; насолоджуйтеся щоденними прогулянками.
При доброякісній гіперплазії передміхурової залози лікарі зазвичай рекомендують спочатку застосовувати рослинні препарати або харчові добавки, які містять компоненти з доведеним клінічним ефектом. Бета-ситостерол, який міститься, наприклад, в насінні гарбуза, в дозі приблизно 60-160 мг на день покращує випорожнення сечового міхура і сечовипускання.
Добре доведену клінічну ефективність має німецький рослинний препарат на основі суміші 2 рослинних екстрактів: PRO 160/120, що містить 160 мг екстракту пальми Сабаль і 120 мг екстракту кореня кропиви. У 2014 році було опубліковано оглядову оцінку 4 клінічних випробувань цього препарату в порівнянні з контрольними випробуваннями. Було встановлено, що частота нічного сечовипускання зменшилася вдвічі порівняно з групою плацебо. Водночас, було підтверджено аналогічну ефективність тамсулозину і фінастериду після 6 місяців застосування.
Щоб дізнатися більше, ознайомтеся зі статтею "Зміни способу життя і проблеми з передміхурової залозою", доступною за цим посиланням.