Щоб привести м'язи в рух, потрібна енергія, яку забезпечують обмінні процеси. Ці процеси можуть відбуватися в м'язах лише тоді, коли вони належним чином насичені киснем. Для цього використовується розвинена система кровоносних судин.

М'язи можуть нормально працювати лише тоді, коли правильно функціонує нервова система. З її допомогою м'язи взаємодіють з центральною нервовою системою, що необхідно для виконання кожного руху тіла.

Через наші органи чуття ми сприймаємо імпульси і відчуття (наприклад, тактильні), котрі через нервову систему скеровуються в мозок. Він реагує на них відповідними "наказами", які також через нервову систему передаються м'язам. На клітинному рівні електрохімічні імпульси в нервових клітинах запускають в клітинних мембранах м'язів відкриття "іонних воріт", а приплив іонів кальцію в клітину викликає тимчасову зміну структури м'язових білків та скорочення клітини.

Протилежності доповнюють одна одну

Для плавного виконання більшості рухів необхідна взаємодія пари м'язів, що діють протилежно. М'яз-агоніст виконує певний рух, тоді як як його антагоніст відповідає за протилежний рух і дозволяє точно його контролювати. Залежно від передбачуваного напрямку руху один і той самий м'яз діє або як агоніст, або як антагоніст. Причому активний процес, що потребує енергії, - це завжди скорочення м'язу; розтягнення м'язу може відбуватися тільки пасивно.

  • Якщо, наприклад, біцепс скорчується і згинає передпліччя в лікті, то одночасно протилежний м'яз-трицепс піддається розтягуванню.
  • Коли передпліччя має повернутися у випрямлене положення, відбувається зворотна реакція. Тепер трицепс є агоністом, він стискає і випрямляє передпліччя, а біцепс як антагоніст розтягується.

Мікротравми і «закисання»

Найпоширенішою причиною так званого "закисання" є тривалі або великі фізичні навантаження, до яких м'язи не звикли. Потім відбувається незначне пошкодження м'язових волокон, через що в них може просочуватись вода, якої з часом накопичується надто багато (набряки).

В результаті, протягом 1-3 днів після надмірних фізичних навантажень м'язове волокно набухає і залишається розтягнутим. Цей процес дає про себе знати у вигляді болю. М'яз в цей час чутливий на дотик і ослаблений.

Однак, саме виникнення мікропошкоджень не повинно бути шкідливим: адже завдяки цьому процесу можна нарощувати м'язову масу в бодібілдингу. Швидше за все, це пов'язано з відновленням м'язів, в результаті чого відновлюються товстіші та міцніші пучки м'язів (м'язових клітин).

Як запобігти "закисанню”

Ось кілька порад щодо запобігання закисанню.

  • Повільно збільшуйте зусилля і час тренування.
  • Тренуйтесь регулярно і помірно.
  • Не варто недооцінювати розтяжку до і після тренування.
  • Обов'язково забезпечуйте свій організм достатньою кількістю води та електролітів (мінеральні солі: Ca, Mg, K, Na).
Магній + Кальцій
Доппельгерц актив
Магній + Кальцій
  • Для підтримки нормальної роботи серця, м’язів та нервової системи
  • Для профілактики остеопорозу, а також після переломів